Skip content

Andrzej Korzyński zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”

Andrzej Korzyński zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”

27 października podczas 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Soundedit w Łodzi Andrzej Korzyński zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”. Zapraszamy na spotkanie z tym wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, twórcą postaci Franka Kimono i muzyki do kultowych filmów o przygodach Pana Kleksa

Andrzej Korzyński urodził się w Warszawie 2 marca 1940 roku. W 1964 roku uzyskał dyplom z „kompozycji, dyrygentury i fortepianu” na PWSM w Warszawie. Kompozycję studiował u prof. Kazimierza Sikorskiego. Rok wcześniej został redaktorem „Studenckiego Magazynu Muzycznego” w Polskim Radiu.

Korzyński był założycielem zespołu Ricercar 64, od 1965 roku był kierownikiem Studia Rytm w Polskim Radiu. To właśnie on wykreował Piotra Szczepanika na piosenkarza. Jest kompozytorem trzech piosenek roku: „Żółte Kalendarze” (1965 r.), „Kochać” (1966 r.), „Motylem jestem” (1973 r.).

W 1969 r. skomponował muzykę do filmu „Le Grabuge” produkcji francusko-brytyjsko-amerykańskiej. Łącznie napisał muzykę do 131 filmów. Były to produkcje realizowane w: Polsce, NRD, Związku Radzieckim, RFN i Francji.

Ważniejsze tytuły w reżyserii Andrzeja Wajdy: „Wszystko na sprzedaż”, „Polowanie na muchy”, „Brzezina”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z Żelaza”, „Panna Nikt”.

Dla reżysera Władysława Ślesickiego Andrzej Korzyński skomponował muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy”, reżysera Zbigniewa Kuźmińskiego: „Agent Nr 1”.  Długoletnie współpraca z Andrzejem Żuławskim to kompozycje dla filmów: „Pavoncello”, „Pieśń tryumfującej miłości”, „Trzecia część nocy”, „Diabeł”, „Na Srebrnym Globie”, „Possesion”, „Moje noce s± piękniejsze niż twoje dni”, „Szamanka”, „Wierność”, „Kosmos”.  Korzyński współpracował również z Sylwestrem Chęcińskim przy filmach: „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Wielki Szu”.

W filmach „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa”, „Pan Kleks w Kosmosie”, „Tryumf Pana Kleksa” – wszystkie w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego – również usłyszymy kompozycje Andrzeja Korzyńskiego.

Kompozytor tworzył również muzykę do polskich seriali: „Tulipan”, „Akwen Eldorado”, „Pierścień i Roża”, „Tygrysy Europy”.

W 1974 r. założył zespół Arp Life, a w roku 1984 wykreował Piotra Fronczewskiego do postaci Franka Kimono, z którym nagrał piosenki oraz napisał teksty pod pseudonimem Spol. Album „Franek Kimono” został albumem roku 1984 r.

Najważniejsze piosenki, jakie Andrzej Korzyński wymienia w swoim dorobku to: „King Bruce Lee Karate Mistrz”, „Do Łezki Łezka”, „Domek bez adresu”, „Dysk Dżokej”, „Kasa Seks”, „Kochać”, „Krąży, krąży złoty pieniądz”, „Motylem jestem”, „Meluzyna”, „Mówili na nią Słońce”, „Mydełko Fa”, „Pożegnanie z Bajką”, „Szparka Sekretarka”, „Witajcie w naszej Bajce”, „Zabawa podmiejska”,  „Tankowanie nocą”, „Żółte Kalendarze”.

Poproszony o dwa słowa o sobie artysta napisał: „Jestem żonaty, moja żona ma na imię Sylwia, syn – Mikołaj, a wnuki to: Leon i Gustaw. Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, Andrzej Korzyński.”