Skip content

J. COLE lepszy od Kanye Westa czyli jak Dawid pokonał Goliata!

J. COLE lepszy od Kanye Westa czyli jak Dawid pokonał Goliata!

Ten pojedynek wzbudził emocje nie tylko w środowisku hiphopowym – J. Cole (pierwszy hiphopowy ‘nabytek’ wytwórni Jaya Z Roc Nation) postanowił zmierzyć się z gigantem Kanye Westem i przesunął amerykańską datę premiery swojej nowej płyty ‘Born Sinner’ dokładnie na dzień, w którym do sklepów trafił nowy krążek Westa ‘Yeezus’. I choć w pierwszym tygodniu to faktycznie Kanye trafił na sam szczyt listy Billboard TOP200, to kolejne tygodnie pokazały, kto tak naprawdę wyszedł zwycięsko z tego ‘starcia’ – ‘Yeezus’ w następnym tygodniu zaliczył spadek sprzedaży aż o 80% (czwarty największy spadek od czasu rozpoczęcia notowań Billboardu w 1991 roku) a ‘Born Sinner’ dwa tygodnie później dotarł do pierwszego miejsca zestawienia! Ze sprzedażą przekraczającą 600 000 plyt (Złota Płyta w USA!), J. Cole jest pierwszym raperem, który dotarł na szczyt zestawienia debiutując wcześniej na niższym miejscu.

‘Born Sinner’ to drugi album studyjny J. Cole’a  – znalazły się na nim takie hity jak „Power Trip (feat. Miguel)” (500 tys. legalnych pobrań w USA!) i najnowszy – duet z TLC „Crooked Smile”. Na nowy album złożyło się 16 ( a dwupłytowej wersji deluxe aż 21) kawałków, w których usłyszymy również Kendricka Lamara, 50 Centa oraz współtwórcę hitów Rihanny i Ciary – Jamesa Fauntleroya.

Poprzedni, wydany w 2011 roku krążek ‘Cole World: The Sideline Story’ zadebiutował na szczycie Billboard Top200 i przyniósł J. Cole’owi nominację Grammy w kategorii Best New Artist. Zbierająca rewelacyjne recenzje nowa płyta potwierdziła, że mamy do czynienia z jednym z najważniejszych obecnie artystów hiphopowych na świecie.