Skip content

Kasabian i ich nowy krążek ’48:13′

Kasabian i ich nowy krążek ’48:13′

Czym jest album, jeśli nie sumą jego składowych?

Nowy album Kasabian ’48:13’ zawiera 13 utworów, dających w sumie 48 minut i 13 sekund muzyki.

’48:13’ to kontynuacja artystycznych poszukiwań Kasabian, zajawionych na poprzednich 4 płytach. Nowe brzmienie jest nie tylko wypowiedzią zespołu a. d. 2014 – to esencja wszystkiego, czego próbowali przez ostatnie 10 lat, wzbogacona o nowe, unikalne pomysły.

Sergio Pizzorno, gitarzysta i drugi wokalista Kasabian, który jednoosobowo stoi za napisaniem i wyprodukowaniem wszystkich piosenek na płycie, mówi: „Czułem wewnętrzne przekonanie, że na tym krążku możemy być jeszcze bardziej bezpośredni i szczerzy. Obdzierałem naszą muzykę z warstw, zamiast ją w nie owijać.  

 

Tom Meighan, wybuchowy frontman zespołu, jest jeszcze bardziej bezpośredni w komentowaniu kierunku obranego na ’48:13’: ‘Mniej to więcej. Prosty przekaz. Posłuchaj, to zrozumiesz. Nie baliśmy się zrzucić z siebie wszystkiego, co do tej pory nas zasłaniało.

 

Dla Pizzorno 3 najważniejszymi wpływami zawsze była elektronika, hip hop i muzyka gitarowa późnych lat 60-tych. I nigdy jeszcze nie było żeniącej te gatunki bardziej, niż ’48:13’. To muzyka progresywna inspirowana przeszłością.

http://www.vevo.com/watch/kasabian/eez-eh-audio/GB1101400240

Pierwszy singiel ‘Eez-eh’ pokazuje tylko część spektrum możliwości kompozytorsko-produkcyjnych Sergia. Wpadająca w głowę melodia z pewnością porwie nie tylko pierwsze rzędy podczas zbliżającej się trasy koncertowej Kasabian, która nie ominie także Polski: 15 czerwca wystąpią w Warszawie podczas Orange Warsaw Festival.

Klip do ‘Eez-Eh’ wyreżyserował znany artysta i wizjoner Aitor Throup, który objął rolę Dyrektora Artystycznego płyty, tworząc kreacje do wszystkich jej elementów. Jego koncepcja użycia wywrotowego różu zmienia podejście do dotychczasowego wizerunku zespołu a koncentracja na czasach trwania poszczególnych utworów pokazuje najbardziej bezpośrednie podejście do muzyki z możliwych.

Kasabian to: kompozytor, gitarzysta, drugi wokalista i producent Sergio Pizzorno, główny wokalista Tom Meighan, basista Chris Edwards, perkusista Ian Matthews i nowy gitarzysta Tim Carter, którego usłyszymy podczas zbliżającej się trasy koncertowej.

Album ’48:13’ w sprzedaży pojawi się 10 czerwca 2014 r. Album już teraz zamówić można na iTunes.

 

 

Tracklista płyty ’48:13’:

 

1. (shiva)

2. bumblebeee

3. stevie

4. (mortis)

5. doomsday

6. treat

7. glass

8. explodes

9. (levitation)

10. clouds

11. eez-eh

12. bow

13. s.p.s.