Skip content

Manic Street Prechers z nową płytą ‘Futurology’ – szczegóły!

Manic Street Prechers z nową płytą ‘Futurology’ – szczegóły!

Zaledwie dziesięć miesięcy od premiery ich świetnie przyjętego 11. albumu ‘Rewind The Film’ grupa Manic Street Prechers wyda swoje kolejne dzieło – ‘Futurology’. Krążek ukaże się 8 lipca 2014 r. i nagrywany był w legendarnych studiach Hansa w Berlinie oraz przydomowym studiu zespołu w Cardiff. Płyta zapowiadana jest jako rozwścieczona, wyrazista i na pełnym gazie – znacznie różniąca się od poprzedniego albumu, ale wciąż w klimacie Manic Street Preachers. Pierwszym singlem jest pełen europejskich wpływów ‘Walk Me To The Bridge’ (kliknij TUTAJ aby obejrzeć klip do tego utworu). Gitarzysta Nicky Wire: ‘Wiele ludzi będzie w tym tytule widzieć jakieś odniesienia do zniknięcia Richeya, ale ta piosenka w warstwie dosłownej mówi o moście nad cieśniną Øresund, łączącym Szwecję z Danią. Kiedyś, gdy nim jechaliśmy zastanawiałem się nad odejściem z zespołu. Most w warstwie mniej dosłownej pozwala Ci się także wyzwolić z własnego ciała i na chwilę przenieść w inne miejsce” Wokalista James Dean Bradfield nazywa tę piosenkę ‘emocjonalną podróżą po Europie z klawiszami a la Simple Minds i solówce na e-bow w stylu Heroes’.

Piosenki na “Futurology” zainspirowały podróże zespołu po Europie, pionierskie podejście do Sztuki modernistów z początku XX wieku i niezależne brzmienie krautrocka. Wire: „Ostatnie trasy spędzaliśmy podróżując po autostradach i słuchając takich artystów jak Kraftwerk, Neu!, Andy Weatherall, Popul Vuh czy Cabaret Voltaire. W naszych głowach tworzyły się ścieżki dźwiękowe do obrazów, które widzieliśmy za oknami naszego busa’’.

Na płycie znajdziemy wielu gości – wokalista Scritti Politti Green Gartside śpiewa duet z Jamesem Deanem Bradfieldem w ‘Between the Clock and the Bed’, utworze inspirowanym obrazem Edvarda Muncha. Niemiecka gwiazda filmowa Nina Hoss pojawia się w ‘Europa Geht Durch Mich’ –  rytmicznym disco punkowym kawałku, który zebrał świetne recenzje podczas ostatniej trasy koncertowej Maniców. Inni goście to Georgia Ruth (zwyciężczyni 2013 Welsh Music Prize), Cian Ciarán (Super Furry Animals), Cate le Bon i H. Hawkline. Za produkcję płyty odpowiadają Manic Street Preachers, Loz Williams i Alex Silva (The Holy Bible). Projekt okładki płyty i singli zespół zlecił niemieckiej artystce Catrine Val, po tym jak obejrzał jej prace w książce ’Feminist’.

Album ‘Futurology’ ukaże się w sprzedaży 8 lipca w wersji standard i deluxe (drugi dysk zawierać będzie wersje demo utworów z pierwszego krążka).

Tracklista:

1. Futurology

2. Walk Me To The Bridge

3. Let’s Go To War

4. The Next Jet To Leave Moscow

5. Europa Geht Durch Mich

6. Divine Youth

7. Sex, Power Love and Money

8. Dreaming A City (Hughesovka)

9. Black Square

10. Between The Clock And The Bed

11. Misguided Missile

12. The View From Stow Hill

13. Mayakovsky