Skip content

TELEDYSK – JERZY WASOWSKI I ANNA MARIA JOPEK „KTOS ZBUDZIŁ MNIE”

TELEDYSK – JERZY WASOWSKI I ANNA MARIA JOPEK „KTOS ZBUDZIŁ MNIE”

Teledysk do magicznej piosenki, w której Jerzy Wasowski „spotkał się” z Anną Marią Jopek musiał być wyjątkowy. I taki właśnie cel postawił sobie reżyser Roman Przylipiak: “Po wizycie w mieszkaniu pana Jerzego Wasowskiego i rozmowie z jego synem Grzegorzem, wiedziałem już jaki teledysk powinien powstać. Klimatyczny i mocno związany z epoką pana Jerzego. Wyobraziłem sobie przestrzeń nierzeczywistą, w którą wchodzi Anna Maria Jopek.
Ale nie jako zderzenie epok, raczej jako współgranie. Współistnienie. Wykorzystaliśmy zarówno archiwalne nagrania jak i ujęcia kręcone w warszawskiej przedwojennej willi. Wydaje się, że najważniejsze i najtrudniejsze było znalezienie tego klimatu, zahaczającego o kabaret Starszych Panów i całą estetykę związaną z panem Jerzym Wasowskim”.

TUTAJ możecie obejrzeć klip.

Jak mogłaby brzmieć wspólna płyta najwybitniejszego polskiego twórcy piosenek pierwszego powojennego półwiecza oraz najbardziej wszechstronnego muzyka i aranżera początku XXI wieku? Nie musicie Państwo zgadywać – dzięki twórczej wyobraźni kilku osób i nowoczesnej technologii taka płyta naprawdę powstała. Jerzy Wasowski śpiewa swoje piosenki na płycie, którą przygotował i wyprodukował Krzysztof Herdzin. Ale “Wasowski Odnaleziony” to nie eksponaty muzealne we współczesnej oprawie – to żywa, poruszająca muzyka, opatrzona mądrym tekstem (wśród autorów m.in. Jeremi Przybora i Ryszard Marek Groński). Jak się okazało, kurz i patyna dobrych piosenek się nie imają.

Jerzy Wasowski to kompozytor znany dziś przede wszystkim z Kabaretu Starszych Panów, ale ten kultowy program telewizyjny bynajmniej nie wyczerpuje jego dorobku – były również piosenki dla dzieci, musicale, słuchowiska radiowe, programy telewizyjne, spektakle teatralne… Nie wszystkie zostały w należyty sposób udokumentowane. Część zaginęła, inne drzemią w telewizyjnych czy radiowych archiwach, wiele z tych nagrań pozostaje w prywatnych zbiorach rodziny. I takie właśnie taśmy postanowił przywrócić do życia Grzegorz Wasowski, syn kompozytora. Wybrał utwory, które jego zdaniem w pierwsze kolejności należało ocalić od zapomnienia i przedstawił swój śmiały pomysł Krzysztofowi Herdzinowi, dyrygentowi, aranżerowi, kompozytorowi i producentowi znanemu ze współpracy m.in. z Janem A.P. Kaczmarkiem (Oscar 2005), Jonem Lordem, Marylą Rodowicz czy Anną Marią Jopek.

Tutaj możecie obejrzeć zdjęcia z planu klipu.