Skip content

D’Angelo & The Vanguard – “Black Messiah”

D’Angelo & The Vanguard – “Black Messiah”
 • wykonawca: D'Angelo & The Vanguard
 • tytuł: Black Messiah
 • premiera: 13-01-2015
 • nośnik nr kat: CD 88875056552

D’Angelo powraca po 14 latach z nową, trzecią w dorobku płytą studyjną zatytułowaną ‘Black Messiah’ nagranej z formacją The Vanguard. Jest to długo wyczekiwana kontynuacja jego przebojowego krążka ‘Voodoo’! Album ‘Black Messiah ‘powstawał prawie półtorej dekady.

Na CD znalazło się 12 utworów z ponadczasową muzyką i prowokującymi tekstami. Oprócz The Vanguard, D’Angelo  wsparli również  Pino Palladino, James Gadson i Questlove.  Wszystkie teksty napisał D’Angelo, w części z nich wsparli go dodatkowo Q-Tip oraz Kendra Foster.  Album nagrano, zmiksowano i wyprodukowano oldskulową metodą analogową. 10 lutego 2015 do sprzedaży trafi również winyl.

D’Angelo o płycie:

“Black Messiah (‘Czarny Mesjasz’) świetny tytuł dla płyty. Nietrudno go jednak źle zinterpretować. Wiele osób pomyśli, że chodzi o religię. Niektórzy dojdą do wniosku, że to ja nazywam się wręcz Czarnym Mesjaszem. A tak naprawdę tytuł ten traktuje o nas wszystkich. Mówi o celach, jakie sobie obieramy. Każdy powinien dążyć do stania  się Czarnym Mesjaszem. Ludzie dorastający w Ferguson i w Egipcie, uczestniczących w ruchu Occupy Wall Street i wszystkich tych  miejscach, gdzie społeczność ma dość i podejmuje działania na rzecz zmian. Nie chodzi o wychwalanie jednego charyzmatycznego lidera, ale uznanie  tysięcy takich osób. Czarny Mesjasz nie jest jednym człowiekiem.  To uczucie, że wszyscy wspólnie jesteśmy u sterów”.

Tracklista:

 1. Ain’t That Easy
 2. 1000 Deaths
 3. The Charade
 4. Sugah Daddy
 5. Really Love
 6. Back To The Future (Part I)
 7. Till It’s Done (Tutu)
 8. Prayer
 9. Betray My Heart
 10. The Door
 11. Back To The Future (Part II)
 12. Another Life

D’Angelo zadebiutował w 1995 r. krążkiem “Brown Sugar”, którym wywarł ogromny wpływ na współczesne brzmienie muzyki soul (w tym hity: “Lady”, “Cruisin”). W swojej dyskografii ma jeszcze płytę “Live at the Jazz Café”(2000)  oraz kultowy album “Voodoo” z singlem Untitled (How Does It Feel) (hołd dla Prince’a), który trafił na czołowe miejsca list przebojów i uhonorowany został nagrodą Grammy w kategorii Best Male R&B Vocal Performance.