Skip content

Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins
  • wykonawca: Florence Foster Jenkins
  • tytuł: Florence Foster Jenkins
  • premiera: 22-04-2016
  • nośnik nr kat: 88985319622 ( CD )

Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie. Niestety bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie jej się to udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnegie Hall nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej….
25 października 1944 roku przy wypełnionej po brzegi Carnegie Hall „artystka” odniosła swój wielki tryumf, a miesiąc później zakończyła żywot. Robert Bagar napisał w The New York World-Telegram: „…była bezgranicznie szczęśliwa w swej pracy i pasji. To cecha niewielu artystów. Tym szczęściem dzieliła się ze swymi słuchaczami…”.
Dla tych z Was, którzy chcieliby poznać prawdziwy tembr głosu Florens Foster Jenkins Sony Classical przygotowało specjalne i unikalne wydanie zawierające archiwalne nagrania tej „ wyjątkowej i divy”.

1. Mozart: Die Zauberflöte: “Der Hölle Rache” (The Queen of the Night’s Aria
2. Liadoff: The Musical Snuff-Box
3. McMoon: Like a Bird (Lyrics by Florence Foster Jenkins)
4. Delibes: Lakmé : “Oů va la jeune Hindoue?” (Bell Song)
5. McMoon : Serenata mexicana
6. David: La Perle du Brésil: “Charmant oiseau” (Couplets du Mysoli)
7. Strauss II.: Die Fledermaus : Adele’s Laughing Song
8. Bach-Pavlovich: Biassy
Florence Foster Jenkins, soprano
Cosme McMoon, piano
Bonus:
9.-12. A Faust Travesty
Jenny Williams, soprano
Thomas Burns, baritone
Interview
13. Chick Crumpacker interviews Cosme McMoon