Skip content

Holding the Stage (Road Shows, Vol. 4)

Holding the Stage (Road Shows, Vol. 4)
  • wykonawca: Sonny Rollins
  • tytuł: Holding the Stage (Road Shows, Vol. 4)
  • premiera: 08-04-2016
  • nośnik nr kat: 88875192752 ( CD )

Theodore Walter Rollins – amerykański saksofonista i kopozytor jazzowy urodzil się 7 września 1930 roku w Nowym Jorku. Dorastał w Harlemie niedaleko od Savoy Ballroom, the Apollo Theatre, a także w pobliżu miejsca zamieszkania jego idola – Colemana Hawkinsa. Po odkryciu Fats Waller i Louisa Armstronga, Rollins rozpoczął grę na saksofonie altowym, jednakże w wieku lat szesnastu, z inspiracji Howkinsa, zdecydował się na saksofon tenorowy. W latach 50 – tych zeszłego stulecia Sonny Rollins ugruntował swoją pozycję jako jednego z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych, wsółpracując z takimi gwiazdami jak: Miles Davis, Thelonius Monk czy Modern Jazz Quartet.
Jest zdobywcą GRAMMY ( 2000), a także Dożywotniej Nagrody GRAMMY ( 2004). W 2010 roku otrzymał Narodowy Medal Sztuki nadany mu przez prezydenta Baracka Obamę.
Holding the stage (Road Shows, Vol. 4) – to Sonny Rollins w “czystej postaci”. Płyta zawiera najbardziej ekspresyjne nagrania koncertowe artysty -począwszy od Pori Jazz festiwal ( Finlandia 1979 ), kończąc na koncertach w Marsylii i Pradze ( 2012). Płyta zdecydowanie potwierdza tezę: Sonny Rollins jest wybitnym muzykiem i improwizatorem !!!