Skip content

Martha Argerich – The Complete Sony Classical Recordings

Martha Argerich – The Complete Sony Classical Recordings
  • wykonawca: Martha Argerich
  • tytuł: Martha Argerich - The Complete Sony Classical Recordings
  • premiera: 27-05-2016
  • nośnik nr kat: 88985320352 ( 5 CD )

Sony Classical ma zaszczyt przedstawić 5 płytowy, unikalny komplet nagrań dokonanych dla tej wytwórni przez  jedną z największych pianistek naszych czasów – Marthę Argerich.
Dzieciństwo spędziła w Buenos Aires. W wieku trzech lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Mając 8 lat dała swój pierwszy koncert – wykonała I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena. Rok później wykonywała XX Koncert fortepianowy d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Suity francuskie BWV 812-817 Johanna Sebastiana Bacha . W roku 1955 przeniosła się do Europy. Szkoliła się u Friedricha Guldy w Wiedniu oraz u Madeleine Lipatti i Nikity Magaloffa w Genewie. Międzynarodową karierę rozpoczęła w 1957 roku, gdy zdobyła pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano i Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Po tych sukcesach na 4 lata przerwała karierę i podjęła naukę u Stefana Askenasego.
W roku 1965 wygrała VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zdobyła nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Rok później debiutowała w Stanach Zjednoczonych w nowojorskim Lincoln Center oraz nagrała swoją pierwszą płytę, na której znalazły się utwory Chopina, Brahmsa, Ravela, Prokofjewa i Liszta. W 1978 roku dała swój ostatni recital solo. Od tego czasu wykonuje przede wszystkim muzykę kameralną i koncerty. W 1980 roku w atmosferze skandalu opuściła jury X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, po tym jak wyeliminowano Ivo Pogorelicia z półfinałów konkursu.
DISC 1:
Sergei Prokofiev
Sonata for Flute and Piano in D major, Op. 94
César Franck
Sonata for Flute (Violin) and Piano in A major
James Galway, flute
Martha Argerich, piano

DISC 2:
César Franck
Sonata for Violin and Piano in A
Claude Debussy
Sonata for Violin and Piano
Ivry Gitlis, violin
Martha Argerich, piano

DISC 3:
Robert Schumann
Fantasie in C, Op.17
Fantasiestücke, Op.12
Martha Argerich, piano

DISC 4:
Ludwig van Beethoven
Piano Concerto No.2 in B-flat, Op.19
Joseph Haydn
Piano Concerto in D, Hob.XVIII-11
Martha Argerich, piano & conductor
London Sinfonietta

DISC 5:
Richard Strauss
Burleske for Piano and Orchestra in D minor
Alexander SCriabin
Prométhée – Le Počme du feu
Berliner Philharmoniker
Martha Argerich, piano
Claudio Abbado