Skip content

Michel Legrand Piano Concerto, Cello Concerto

Michel Legrand Piano Concerto, Cello Concerto
  • wykonawca: Michel Legrand (Piano), Demarquette (Cello) Orchestre Philharmonique de Radio France Mikko Franck
  • tytuł: Michel Legrand Piano Concerto, Cello Concerto
  • premiera: 24-03-2017
  • nośnik nr kat: 88985393722 ( CD ) 88985393721 ( 2 LP )

Sony Classical ma zaszczyt zaprezentować unikalny album zawierający koncerty fortepianowy i wiolonczelowy, autorstwa jednego z największych twórców francuskiej muzyki filmowej i teatralnej – Michela Legranda. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w latach 50 tych XX wieku muzyką do komedii Le Triporteur (1957). Na początku lat 60 tych zwrócił na siebie uwagę krytyków oprawą do Loli (1961) oraz komedii muzycznej Kobieta jest kobietą (1961). Za piosenkę Les moulins de mon cśur (ang. The Windmills of Your Mind) do Sprawy Thomasa Crowna (1968) – swego pierwszego amerykańskiego filmu – zdobył nagrodę Akademii Filmowej. W latach 70 tych znalazł się u szczytu swojej kariery.
Michel Legrand skomponował muzykę do ponad 200 filmów, seriali i musicali. Zdobył wiele międzynarodowych nagród – między innymi 13 razy nominowany był do nagrody Oscara (zdobył trzy statuetki – obok Sprawy Thomasa Crowna również za muzykę do Lata roku 1942 (1971) i piosenkę do filmu Yentl (1983), 8 razy do nagrody Grammy (zwyciężył pięciokrotnie), 14 do nagrody Golden Globe, ponadto nagród i nominacji do Cesarów, BAFTA, Emmy i wielu innych. Miłośnikom kina znany jest przede wszystkim z niezapomnianej oprawy muzycznej do filmu Parasolki z Cherbourga (1964) nagrodzonego Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Tworzył również muzykę do seriali animowanych Alberta Barillé z serii Był sobie..
Wykonawcami partii solowych koncertów są: francuski wiolonczelista Henri Demarquette oraz sam Michel Legrand. Orkiestrą Radia Francuskiego dyryguje Mikko Franck.

Michel Legrand
Concerto pour piano
Concerto pour violoncelle
(Recorded in Paris, Radio-France Auditorium, between 5th – 26 of September 2016)
Michel Legrand, composer & piano solo
Henri Demarquette, cello
Mikko Franck, conductor
Orchestre Philharmonique de Radio France