Skip content

Patti Smith – „Banga”

Patti Smith – „Banga”
  • wykonawca: Patti Smith
  • tytuł: Banga
  • premiera: 26-06-2012
  • nośnik nr kat: CD 88697222172

Pierwsza poetka muzyki rockowej, Patti Smith ogłosiła właśnie datę premiery swojej kolejnej, jedenastej już w karierze płyty – dzieło zatytułowane „Banga” ukaże się na całym świecie 5 czerwca. Będzie to pierwszy zbiór nowych studyjnych nagrań wokalistki od czasu wydanej w barwach wytwórni Columbia Records płyty „trampin’” z 2004 roku. Promujący krążek singiel „April Fool” już dzisiaj trafił do sprzedaży cyfrowej, również w Polsce.

Album „Banga” nagrany został w nowojorskich Electric Lady Studios przez Patti i jej zespół: Tony’ego Shanahana, Jaya Dee Daugherty i Lenny’ego Kaye. Wśród gości na płycie pojawiają Tom Verlaine, Jack Petruzzelli oraz dzieci Patti – syn Jackson i córka Jesse Paris. Od strony tekstowej płyta skupia się na analizie snów i obserwacji świata, w którym chaos miesza się z pięknem. Znana ze swoich umiejętności opowiadania, w słowach piosenek Patti zawarła cały wachlarz ludzkich emocji.

Wśród utworów na płycie znalazły się ballada poświęcona śmierci Amy Winehouse (This Is the Girl), rockowy numer dedykowany mieszkańcom Japonii poszkodowanym w zeszłorocznym trzęsieniu ziemi (Fuji-san), improwizacja na temat sztuki i przyrody (Constantine’s Dream) czy piosenka urodzinowa dla aktora Johnny’ego Deppa, z który Patti przyjaźni się od lat (Nine).

Album ukazuje się w wersji standardowej (CD z 12 utworami), specjalnej (1 dodatkowy utwór, specjalne opakowanie) oraz na dwóch płytach winylowych.

tracklista:

1. Amerigo

2. Fuji-san

3. April Fool

4. This is the Girl

5. Banga

6. Maria

7. Tarkovsky (The Second Stop is Jupiter)

8. Mosaic

9. Nine

10. Seneca

11. Constantine’s Dream

12. After the Gold Rush

 

tracklista Special Edition:

1. Amerigo

2. Fuji-san

3. April Fool

4. This is the Girl

5. Banga

6. Maria

7. Tarkovsky (The Second Stop is Jupiter)

8. Mosaic

9. Nine

10. Seneca

11. Constantine’s Dream

12. After the Gold Rush

13. Just Kids

 

tracklista 2LP:

LP1:

1A. Amerigo

2A. Fuji-san

3A. April Fool

4A. This is the Girl

1B. Banga

2B. Maria

3B. Tarkovsky (The Second Stop is Jupiter)

LP2:

1A. Mosaic

2A. Nine

3A. Seneca

1B. Constantine’s Dream

2B. After the Gold Rush