Skip content

Various – Ale Musicale!

Various – Ale Musicale!
  • wykonawca: Various
  • tytuł: Ale Musicale!
  • premiera: 29-03-2019
  • nośnik nr kat: 19075936952 (2CD)

Sony Music prezentuje album wydany przy współpracy ze znanym dziennikarzem muzycznym Danielem Wyszogrodzkim, autorem popularnej książki Ale Musicale!, w której obszernie opisuje kultowe dzieła musicalowe.
Płyta nawiązuje do książki wydanej przez wydawnictwo Marginesy w 2018 roku, a za dobór utworów jest odpowiedzialny sam Daniel Wyszogrodzki.

Daniel Wyszogrodzki na temat albumu:
„Zależało mi, żeby – podobnie jak w książce – ukazać stylistyczną różnorodność musicalu, nie ma bowiem gatunku teatralnego bardziej otwartego na inspiracje i wpływy, bardziej eklektycznego. W musicalu wszystko jest możliwe: od operetki (MY FAIR LADY) do swingu (42 STREET), od modern jazzu (WEST SIDE STORY) do rocka (HAIR)”.

Na pierwszym dysku znalazło się kilka fragmentów instrumentalnych, wszak musical to nie tylko śpiew, ale także taniec. Kolekcję otwiera uwertura z KANDYDA Leonarda Bernsteina – najczęściej wykonywany utwór amerykańskiego kompozytora. Standard „Ol’ Man River” z przełomowego musicalu SHOW BOAT (1927) to amerykańska muzyka w pigułce: gospel, blues, jazz. Spektakl 42 STREET przypomina „złote lata” Broadwayu, natomiast GREASE jest sentymentalną wycieczką do pierwszej dekady rock’n’rolla. Musical nowoczesny nie unika tematów trudnych (CABARET), sięga po literaturę (tworzywem MY FAIR LADY jest dramat G.B. Shawa „Pigmalion”), a nawet po legendy europejskiego średniowiecza (CAMELOT).

Sensacją był spektakl Andrew Lloyda Webbera JESUS CHRIST SUPERSTAR (1971) oparty na… Ewangelii. Prezentujemy dwie arie: Marii Magdaleny i Jezusa. Wydarzeniem artystycznym o innym charakterze był musical Stephena Sondheima SUNDAY IN THE PARK WITH GEORGE – pierwszy akt tego przedstawienia rozgrywał się w obrazie George’a Seurata „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte”.

Drugi dysk otwiera demoniczne preludium z musicalu SWEENEY TODD, nazywanego też „czarną operą”. Ale jego twórca, Stephen Sondheim, z równą swobodą komponuje utwory o ponadczasowym pięknie, jak jego znana pieśń „Send In The Clowns”. Musicale CHICAGO i DREAMGIRLS emanują nieposkromioną energią, podobnie jak utwór „Be Italian” z NINE. Hipisowski HAIR dokonał w latach 60. przełomu poruszając tematykę antywojenną i propagując ideologię kontestacji. Lekcją tolerancji było przedstawienie LA CAGE AUX FOLLIES, eksplozją teatralnego szaleństwa okazał się musical Mela Brooksa PRODUCENCI, oparty na jego filmie o tym samym tytule.

Wśród wykonawców znajdziemy w naszej kolekcji legendarnych artystów, często z premierowych obsad, jak Topol (filmowy Mleczarz ze SKRZYPKA NA DACHU), Mary Martin, Julie Andrews, Bernadette Peters i Mandy Patinkin (gwiazdy Broadwayu), a także wybitnych wykonawców spoza musicalowej sceny, jak Ute Lemper czy Natasha Richardson. Tak się śpiewa musicale, bez żadnych ale – zapraszamy!”.

Tracklista:

CD 1
1. CANDIDE – Overture
2. SHOW BOAT – Ol’ Man River
3. 42 STREET – Lullaby of Broadway
4. CABARET – Cabaret
5. CAMELOT – The Lusty Month of May
6. MY FAIR LADY – I Could Have Danced All Night
7. ON THE TOWN – Lonely Town
8. GREASE – Summer Nights
9. GREASE – You’re the One That I Want
10. THE SOUND OF MUSIC – The Sound of Music
11. THE SOUND OF MUSIC – My Favorite Things
12. FIDDLER ON THE ROOF – Sunrise, Sunset
13. JESUS CHRIST SUPERSTAR – I Don’t Know How To Love Him
14. JESUS CHRIST SUPERSTAR – Gethsemane
15. SUNDAY IN THE PARK… – Move On
16. SUNDAY IN THE PARK… – Sunday
17. WEST SIDE STORY – Maria
18. WEST SIDE STORY – Tonight
19. WEST SIDE STORY – America
20. WEST SIDE STORY – The Dance at The Gym

CD 2
1. SWEENEY TODD – Prelude: The Ballad of Sweeney Todd
2. A LITTLE NIGHT MUSIC – Send in the Clowns
3. A CHORUS LINE – One
4. A CHORUS LINE – What I Did for Love
5. HAIR – Aquarius
6. HAIR – The Flesh Failures (Let the Sunshine In)
7. THE PRODUCERS – Keep It Gay
8. LA CAGE AUX FOLLIES – The Best of Times
9. DREAMGIRLS – Dreamgirls
10. DREAMGIRLS – One Night Only
11. DREAMGIRLS – And I Am Telling You I’m Not Going
12. CHICAGO – All That Jazz
13. CHICAGO – Cell Block Tango
14. NINE – Ti Voglio Bene / Be Italian
15. THE SECRET GARDEN – Come to My Garden / Lift Me Up
16. THE SECRET GARDEN – Lily’s Eyes
17. INTO THE WOODS – Finale: Children Will Listen